Νευρολογική Κλινική

Νευρολογική Κλινική Γενικου Νοσοκομείου ΡόδουΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Η Νευρολογική Κλινική του Γενικού Νοσοκομείου Ρόδου απαρτίζεται από εξειδικευμένο προσωπικό που αντιμετωπίζει όλο το φάσμα των παθήσεων του Κεντρικού και Περιφερικού Νευρικού Συστήματος. Το ιατρικό προσωπικό της κλινικής δύναται να νοσηλεύει ασθενείς με οξεία Νευρολογική νόσο ως φιλοξενία σε τμήματα νοσηλείας άλλων ορόφων, να χορηγεί ενδοφλέβιες θεραπείες στην κλινική ημέρας, αλλά και να εξυπηρετεί εξωτερικούς ασθενείς προσφέροντας ποικιλία εξωτερικών ιατρείων.

Αξιοσημείωτο είναι ότι στην οξεία φάση του ισχαιμικού Αγγειακού Εγκεφαλικού Επεισοδίου εφαρμόζεται απρόσκοπτα σε κάθε περίπτωση που ενδείκνυται από τις διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες η θεραπεία της ενδοφλέβιας θρομβόλυσης.

Νευρολογικές Παθήσεις θεωρούνται:

• Σύνδρομα κεφαλαλγίας (ημικρανία, κεφαλαλγία τάσης, αθροιστική κεφαλαλγία)
  • Αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια
  • Σκλήρυνση κατά πλάκας και απομυελινωτικά νοσήματα του κεντρικού και περιφερικού νευρικού συστήματος
  • Επιληψία – επιληπτικά σύνδρομα
  • Νευρίτιδες
  • Λοιμώξεις νευρικού συστήματος
  • Ενδοκράνια υπέρταση
  • Πολυνευροπάθειες
  • Μυασθένεια
  • Κινητικές διαταραχές (N. Parkinson, δυστονία, χορεία, τρόμος κ.α.)
  • Διαταραχές μνήμης (άνοια, Alzheimer’s κ.α.)
  • Γενετικές νόσοι (Ν. Fabry, φακωματώσεις, CADASIL)

Υπηρεσίες

Εξωτερικά Ιατρεία

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΙΑΤΡΕΙΩΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ

Πώς να κλείσετε ραντεβού

Για τα Ιατρεία Γενικής Νευρολογίας (νευρολογική εξέταση, αξιολόγηση συμπτωμάτων, πρώτο ραντεβού, χορήγηση βεβαιώσεων, συνταγογράφηση κλπ.) και κλείνετε ραντεβού στη Γενική Γραμματεία των εξωτερικών Ιατρείων (ισόγειο, εξωτερικά ιατρεία) ή τηλεφωνικά στο 2241360252.

Για Νευροφυσιολογικό Έλεγχο (Ηλεκτρομυογράφημα) γίνεται πρώτα αξιολόγηση της συμπτωματολογίας στα ιατρεία Γενικής Νευρολογίας. Σε περίπτωση απευθείας παραπομπής από συνάδελφο Ιατρό τηλεφωνείτε στο 2241360394 για να κλείσετε ραντεβού.

Για το Τηλεϊατρείο άνοιας, νόσου Parkinson και συναφών διαταραχών τηλεφωνείτε στο 2241360394 για να γίνει κανονιστεί ραντεβού (πρώτα αξιολόγηση και έπειτα, εάν κριθεί απαραίτητο, παραπομπή στο τηλεϊατρείο).

Για εγχύσεις botox προηγείται αξιολόγηση στο Ιατρείο Γενικής Νευρολογίας ή Αγγειακών Εγκεφαλικών Επεισοδίων της κας Καλιοντζόγλου.

Για θεραπείες ειδικής αγωγής ανηλίκων απαιτείται συμπληρωμένο το εννιασέλιδο έντυπο από τον Παιδίατρο και δεν απαιτείται ραντεβού, παρά προσκόμιση του εντύπου (πλήρως συμπληρωμένου). Εάν το παιδί είναι άνω των 18 ετών, απαραίτητη είναι η εξέταση μέσω ραντεβού. Επιπλέον, μπορείτε να δοκιμάσετε να υποβάλλετε οι ίδιοι τα δικαιολογητικά μέσω της ψηφιακής πύλης Gov.gr πατώντας εδώ

Δύναμη της κλινικής

• Καλιοντζόγλου Αναστασία, Διευθύντρια Νευρολόγος
  • Λιάπης Ιωάννης, Επιμελητής Α’ Νευρολόγος